دوره 27، شماره 289 - ( 9-1395 )                   جلد 27 شماره 289 صفحات 19-14 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

امیری میثم، علم الهدی ندا. نگاهی بر تحولات انرژی خورشیدی فوتوولتائیک در تولید انرژی برق در جهان. ماهنامه علمی - آموزشی تخصصی مدیریت تدبیر. 1395; 27 (289) :14-19

URL: http://tadbir.imi.ir/article-1-3473-fa.html


چکیده:   (2747 مشاهده)

رشد جوامع صنعتی و نیاز روزافزون به انرژی از یک سو و محدودیت و عدم پراکندگی یکسان منابع فسیلی )نفت، گاز، زغال سنگ( انرژی در جهان از سوی دیگر، همگام با نگرانی های زیست محیطی ناشی از مصرف بیش از حد انرژی های فسیلی از قبیل اثرات گازهای گلخانه ای حاصل از احتراق سوخت، افزایش حرارت جهانی، تغییرات آب و هوایی، کاهش لایه اوزون و باران های اسیدی سبب شده است که بشر به فکر انرژی های جایگزین باشد که مهم ترین ویژگی های این جایگزینی، پاکی، در دسترس بودن و تجدیدپذیر بودن است. از این رو، انرژی های حاصل از باد، خورشید، زیست توده، زمین گرمایی و همچنین آب )برق آبی یا امواج دریا( در رأس برنامه ریزی های بشر بر روی انرژی های جایگزین قرار گرفته است. برای اجتناب از تأثیر بیشتر این پدیده ها دو راه حل اساسی پیشنهاد شده است که یکی بهبود کیفیت مصرف سوخت های فسیلی است که تأثیرات زیست محیطی کمتری داشته باشند و راه حل مهم تر جایگزینی سوخت های فسیلی تا حد امکان با منابع انرژی تجدیدپذیر و دوستدار محیط زیست است. با توجه به کمبود روزافزون ذخایر انرژی فسیلی و تأثیر عوامل مختلف بر روی عرضه این سوخت ها توجه بیشتر به انرژی های نو و تجدیدپذیر اهمیت زیادیی افته است. سیستم های جدید انرژی باید متکی به تغ ییرات ساختاری و بنیادی باشدک ه در آن منابع انرژی بدون کربن نظیر انرژی خورشیدی و بادی و زمین گرمایی و کربن خنثی مانند بیو مس مورد استفاده قرار گیرند. پیش بینی می شود سهم انرژی های نو در تأمین نیاز بشر، طی دهه های آینده افزایشی ابد، به طوری که بنابر برآورد  آژانس بین المللی انرژی ) EIA ( در سال 2030 حداقل 4/ 11 درصد از تولید انرژی اولیه جهان از طریق انرژی های باد، زمین گرمایی، خوشید و زیست توده تأمین خواهد شد. عرضه انرژی های تجدیدپذیر در طی سال های اخیر به طور مداوم در حال افزایش است. سرمایه گذاری های بسیاری در طول سال ها در جهت پیشرفت تکنولوژی صورت پذیرفته استک ه بسیار بر روی هزینه تولید انرژی های تجدیدپذیر مؤثر بوده است. پیش بینی ها نشان می دهند که تنها تعدادی از کشورها هستند که تولید انرژی از انرژی های تجدیدپذیر آن ها تا سال 2017 به بیش از 100 مگاوات خواهد رسید. با توجه به اثرات جانبی منفی و غیرقابل برگشت تولید انرژی های فسیلی و متعارف در آینده نیاز است به ارتقا و توسعه انرژی های تجدیدپذیر توجه شود. فناوری تولید این گونه انرژی ها به مراتب بالاتر از هزینه تولید انرژی های معمولی است، اما لازم به ذکر استک ه اثرات جانبی مانند اثرات زیست محیطی و اجتماعی این گونه هزینه ها را پوشش می دهد. همچنین، باید توجه داشت که اقتصاد مقیاس می تواند نقش کلیدی در کاهش هزینه تولید هر واحد انرژی بازی کند.

     
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: عمومی
دریافت: 1395/12/14 | پذیرش: 1395/12/14 | انتشار: 1395/12/14

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به ماهنامه علمی - آموزشی تخصصی مدیریت تدبیر می باشد.

Designed & Developed by : Yektaweb