دوره 29، شماره 306 - ( 6-1397 )                   جلد 29 شماره 306 صفحات 62-56 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


چکیده:   (1326 مشاهده)
‌تصمیم‌گیری در مورد پرداخت سود تقسیمی یکی از مهم‌ترین تصمیماتی می‌باشد که شرکت با آن مواجه است، به طوری که سود تقسیمی به سیاست سرمایه‌گذاری شرکت بستگی دارد و شرکت‌هایی که فرصت‌های سرمایه‌گذاری (رشد) و سودآوری دارند، سود را به عنوان یک منبع ‌تأمین مالی تلقی می‌کنند. از این‌رو، مدیران (با هدف حداکثر کردن ثروت سهامداران) همواره باید بین علائق مختلف سهامداران تعادلی برقرار نمایند تا هم فرصت‌های سودآور سرمایه‌گذاری را از دست نداده باشند و هم سود نقدی مورد نیاز برخی از سهامداران را بپردازند.
در این تحقیق به بررسی تأثیر تقسیم سود سهام بر عملکرد آتی شرکت‌ها پرداخته شده است. از متغیر درصد تقسیم سود به عنوان معیار سیاست تقسیم سود سهام و از متغیر نسبت بازده سهام به عنوان معیار سنجش عملکرد شرکت استفاده شده است. از روش تحلیل رگرسیون برای نمونه‌ای شامل 92 شرکت پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران در بازه زمانی سال‌های 1394-1390 بهره برداری شده است. نتیجه تحقیق حاضر نشان می‌دهد در شرکت‌های با درصد تقسیم سود بالا و متوسط رابطه منفی معناداری میان درصد تقسیم سود و نسبت بازده سهام وجود دارد. همچنین نتایج تحقیق حاضر نشان می‌دهد در شرکت‌های با درصد تقسیم سود پایین رابطه معناداری میان درصد تقسیم سود و نسبت بازده سهام وجود ندارد.


 
متن کامل [PDF 378 kb]   (1 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: مديريت مالي
دریافت: 1397/7/16 | پذیرش: 1397/7/16 | انتشار: 1397/7/16

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.