دوره 30، شماره 316 و مهر و آبان - ( 8-1398 )                   جلد 30 شماره 316 و مهر و آبان صفحات 40-37 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


چکیده:   (1096 مشاهده)
درخت نظام تأمین اجتماعی از گستردگی و شاخه‌های مهمی از جمله: پرداخت کمک هزینه آموزشی کودکان، خدمات درمانی پایه، تأمین مسکن ارزان قیمت، و تأمین درآمد در زمان بازنشستگی برخوردار است. نظام بازنشستگی، یکی از ارکان مهم نظام تأمین اجتماعی محسوب ‌می‌شود و با احتساب افراد خانواده بازنشستگان، طیف وسیعی از جمعیّت کشور را در بر می‌گیرد. در کشور ما، بسیاری از بازنشستگان از میزان حقوق و رفاه اجتماعی متأثر از بازنشستگی رضایت ندارند. صندوق‌های بازنشستگی با مشکلات متعدد مادی مواجه هستند، و بعضاً در شرایط نزدیک به ورشکستگی قرار دارند و به دلایل متعدد از جمله: تنگناهای تحریمی، اعداد و ارقام بودجه کشور از محدود شدن بیش از پیش منابع مالی خبر می‌دهند. در شرایطی که نظام‌های بازنشستگی با مشکلات و چالش‌های متعدد مواجه هستند، یافتن شیوه‌هایی برای پایداری این صندوق‌ها، یکی از مباحث پیش رو در این حوزه به شمار می‌آید. بطور کلی، فرهنگ‌سازی تشویقی برای پرداخت کامل و به‌موقع مالیات، از شیوه‌های مناسب برای تأمین منابع مالی و پایدارسازی صندوق‌های بازنشستگی می‌باشد. کشورهای توسعه‌یافته در سه دهه اخیر تلاش کرده‌اند اهداف سیاستگذاری رفاه اجتماعی را از طریق مشوق‌های مالیاتی محقق کنند؛ اما، در ایران در حوزه نظام تأمین اجتماعی، کمتر به پیوند میان نظام رفاه و نظام مالیاتی توجه شده و نظام مالیاتی کمتر به عنوان ابزار سیاستگذاری اجتماعی، مد نظر قرار گرفته است.
کتاب "نقش نظام مالیاتی در کارآمدی تأمین اجتماعی" موضوع پیوند میان نظام مالیاتی با کارآمدی نظام تأمین اجتماعی را مورد بررسی قرار داده است. تأکید این کتاب بر بحث مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی، و متمرکز بر حوزه بازنشستگی و رابطه پیوندی نظام مالیاتی و نظام بازنشستگی در چارچوب نظام تأمین اجتماعی چند لایه است. این کتاب به سفارش مؤسسه راهبردهای بازنشستگی صبا، نهاد پژوهشی صندوق بازنشستگی کشوری، نگارش یافته و با نگاه تحلیلی به این سؤال پرداخته است که "آیا بدون داشتن نظام کارآمدی که اهداف سیاستگذاری رفاه اجتماعی در آن دنبال شود، نظام تأمین اجتماعی چند لایه، قابل اجرایی شدن است؟"
متن کامل [PDF 102 kb]   (1 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: عمومی
دریافت: 1398/10/11 | پذیرش: 1398/10/11 | انتشار: 1398/10/11

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.